فایل ورد بررسي وضعيت ناهنجاري هاي ستون فقرات و برخي عوامل مرتبط با آن در دانشجويان پسر دانشگاه آزاد اسلامي سمنان

لینک دانلود

 فایل ورد بررسي وضعيت ناهنجاري هاي ستون فقرات و برخي عوامل مرتبط با آن در دانشجويان پسر دانشگاه آزاد اسلامي سمنان دارای 8 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد بررسي وضعيت ناهنجاري هاي ستون فقرات و برخي عوامل مرتبط با آن در دانشجويان پسر دانشگاه آزاد اسلامي سمنان  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد بررسي وضعيت ناهنجاري هاي ستون فقرات و برخي عوامل مرتبط با آن در دانشجويان پسر دانشگاه آزاد اسلامي سمنان،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد بررسي وضعيت ناهنجاري هاي ستون فقرات و برخي عوامل مرتبط با آن در دانشجويان پسر دانشگاه آزاد اسلامي سمنان :
نام کنفرانس، همایش یا نشریه : نشريه دانشكده پرستاري و مامايي

تعداد صفحات :8

زمینه و هدف: کاهش تحرک و فعالیت بدنی از جمله عواملی است که سلامت افراد جامعه را به خطر انداخته است و ستون فقرات به عنوان محور اصلی بدن شناخته شده و نقش حیاتی آن حایز اهمیت است. چرا که هر گونه آسیب و تغییر شکل آن باعث اختلال در عملکرد بدن می گردد. هدف از اجرای این پژوهش فایل ورد بررسي وضعيت ناهنجاري هاي ستون فقرات و برخي عوامل مرتبط با آن در دانشجويان پسر دانشگاه آزاد اسلامي سمنان در سال 1387 می باشد.مواد و روش ها: این مطالعه مقطعی بر روی 240 نفر از دانشجویان پسر دانشگاه آزاد واحد سمنان که در نیمسال دوم سال تحصیلی 88-1387 درس تربیت بدنی یک را انتخاب نموده بودند، انجام شد و به وسیله "New York Test" و "Posture Screen" که اعتبار آن از طریق اعتبار محتوا و پایایی 80 درصد تعیین گردیده و هم چنین "Matiyas Test" مورد ارزیابی قرار گرفتند. نا هنجاری های مورد نظر ستون فقرات در این مطالعه در سه سطح خوب (Good)، متوسط (Fair) و ضعیف (Poor) تقسیم بندی شدند و افرادی که در سطح خوب قرار داشتند، طبیعی و آن هایی که در سطح متوسط و ضعیف قرار داشتند بعنوان ناهنجار و غیرطبیعی محسوب گردیدند.یافته ها: 91.3 درصد افراد مورد مطالعه دارای حداقل یکی از ناهنجاری های ستون فقرات بوده اند. شایع ترین ناهنجاری مربوط به افتادگی شانه 74.2 درصد و کمترین شیوع ناهنجاری مربوط به لگن مایل 2.5 درصد بود. نتیجه"Matiyas Test" در 58.8 درصد افراد منفی (قادر به حفظ وضعیت مورد نظر نبودند) بود. از نظر شاخص توده بدنی 33.3 درصد افراد دارای اضافه وزن و چاق بوده اند.نتیجه گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که شیوع ناهنجاری ستون فقرات در دانشجویان پسر دانشگاه آزاد واحد سمنان 91.3 درصد بسیار بالا بوده که بخش اعظم آن به دلیل فقر حرکتی، ضعف در عضلات اندام فوقانی، خصوصا عضلات نگهدارنده ستون فقرات و عدم فعالیت ورزشی بوده است. بنابراین، برنامه ریزی اوقات فراغت دانشجویان به وسیله فعالیت های جسمانی و ورزش ضروری بنظر می رسد.
كلید واژه: ستون فقرات، صدمات ستون فقرات، ورزش، پشت کج

توضیحات بیشتر